poniedziałek, 13 czerwca 2016

Mąka bez glutenu – zdrowa alternatywa dla alergików



Osoby chore na celiakię czy ze zdiagnozowaną alergią na gluten w pokarmie muszą wystrzegać się tego specyficznego białka i nie dopuszczać do swojej diety żadnych produktów, w których istnieje nawet najmniejsze prawdopodobieństwo występowania glutenu.


Śladowe ilości glutenu mogą pojawić się nawet w produktach, które uznawane są za bezpieczne, np. mąka kukurydziana. Gluten może się w niej pojawić podczas procesu produkcyjnego, bowiem mieszanie ziaren czy produkcja mąki bezglutenowej w tym samym zakładzie co pozostałe rodzaje produktów pszenicznych zawsze niesie ze sobą ryzyko zanieczyszczenia produktów bezglutenowych.

Osoby silnie uczulone, które źle znoszą nawet śladowe ilości glutenu w spożywanych pokarmach często muszą korzystać z produktów, które posiadają na opakowaniu specjalny certyfikowany znak przekreślonego kłosa. Zwłaszcza osoby, które lubią eksperymentować w kuchni i przyrządzać różne potrawy i desery muszą być ostrożne w doborze składników, bowiem jeden z najważniejszych – mąka jest jednym z najłatwiej zanieczyszczanych glutenem produktów.

Doskonałą alternatywą dla domowych potraw i wypieków są właśnie mąki bezglutenowe. Ciasta z takiej mąki będą miały nieco inną konsystencję i będą nieco bardziej sypkie (to właśnie gluten odpowiada za kleistość ciasta), jednak to właśnie te rodzaje mąk sprawią, że bezglutenowcy będą mogli cieszyć się domowymi wypiekami bez obawy o swoje zdrowie.

Alternatywą dla tradycyjnej mąki są jej bezglutenowe odpowiedniki:


Mąka gryczana – ma bardzo charakterystyczny i intensywny, nieco podpalany smak, dlatego często mieszana jest z innymi rodzajami mąk. Wyrabiana jest z ziaren gryki i doskonale nadaje się np. do pierogów, chleba czy naleśników.


Mąka z ciecierzycy i mąka sojowa – obydwa gatunki mąk są dość miałkie. Bardzo dobrze kleją ciasto jednak nadają mu posmak ciecierzycy lub soi. Doskonale nadaje się do wypieków słodkich, np. babki czy muffinek.


Mąka z amarantusa – zboże amarantusa jest bardzo zdrowe, a mąka doskonale sprawdza się podczas wypieków. Bezglutenowa mąka z amarantusa dobrze spulchnia ciasto i nadaje wypiekom lekko orzechowy posmak.


Mąka ryżowa – dobra do wypieków, jednak ze względu na słabe wiązanie ciasta często wymaga wymieszania z innym rodzajem maki, np. ziemniaczaną. Mąka ryżowa jest dosyć gruba z wyraźną teksturą.


Mąka ziemniaczana – to rodzaj bardzo miałkiej maki, którą najczęściej wykorzystuje się do zagęszczania zup i sosów. Nadaje się także jako dodatek do wypieków, jednak często miesza się ją np. z mąką ryżową czy kukurydzianą.


Mąka kukurydziana – ma charakterystyczny żółty kolor i jest dosyć miałka. Dobra do ciast ucieranych, naleśników lub dodatek do ciast kruchych. Dobra do zagęszczania zup i sosów, jednak w wypiekach należy wymieszać ją w proporcjach pół na pół z mąką ziemniaczaną, bowiem zbyt duża ilość mąki kukurydzianej spowoduje uczucie ziarnistości w naszych wypiekach.


Tapioka – jest sprzedawana w postaci niewielkich kulek, wytwarzana z manioku i bezsmakowa. Często wykorzystywana do kisieli czy budyniów. Nie zabiela potraw tak jak inne mąki więc sosy pozostają klarowne. Podczas gotowania tapioka pęcznieje i zmienia kolor z białego na przeźroczysty. Mąka z tapioki doskonale nadaje się do zagęszczania sosów i zup.


Marcepan – mimo że nie jest ziemniakiem mąki to doskonale sprawdza się w kruchych ciastach, które odpowiednio skleja i nadaje im specyficznego i bardzo dobrego smaku.


Jak widać zdrowych alternatyw jest wiele, dlatego każdy alergik może z łatwością dobrać odpowiednią mąkę bezglutenową do swoich potrzeb i domowych wypieków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz